W pierwszym artykule w serii wyjaśniliśmy czym jest zarząd sukcesyjny. Dziś przybliżymy Państwu praktyczne zagadnienia ustanowienia zarządcy sukcesyjnego.
Zarządca sukcesyjny - jakie musi spełniać warunki?
Zarządcą może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Przy czym nie może być wobec takiej osoby prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmujący działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem. Przepisy pośrednio wyłączają też możliwość ustanowienia osoby publicznej jako zarządcy sukcesyjnego. W przypadku niektórych rodzajów działalności gospodarczej konieczne jest posiadanie określonych kwalifikacji przez zarządcę sukcesyjnego np. w przypadku prowadzenie apteki, chyba że dany zarządca zatrudni osobę wykwalifikowaną.
Warto zaznaczyć, że na zarządcę sukcesyjnego może być powołana osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność gospodarczą, która polega na przykład na świadczeniu profesjonalnych usług z zakresu zarządu majątkiem. Jeśli tego typu działalność gospodarczą prowadzi kilka osób wspólnie np.: w formie spółki cywilnej lub handlowej, wówczas zarządcą sukcesyjnym nie będzie spółka, a ten ze wspólników czy pracowników podmiotu profesjonalnego, którego uprawniona osoba powoła na zarządcę sukcesyjnego.
Zarząd sukscesyjny może ustanowić każdy przedsiębiorca, który jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możliwość tą również mamy w przypadku zawieszenia prowadzonej działalności oraz w przypadku postępowania restrukturyzacyjnego Co do zasady zarząd nie może być ustanowiony w przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy.
Ustanowienie zarządu w praktyce
Przedsiębiorca może powołać zarządcę sukcesyjnego przez wskazanie wybranej przez siebie osoby, dodatkowo może zastrzec że z chwilą śmierci dana osoba stanie się zarządcą sukcesyjnym. Wymagana jest zgoda wyraźna zgoda powoływanej osoby. Powołanie jak i zgoda muszą zostać wyrażone na piśmie pod rygorem nieważności. Dopuszczalna jest każda forma pisemna także w formie elektronicznej, od samodzielnego spisania oświadczeń woli po akt notarialny. Funkcję zarządcy sukcesyjnego w jednym czasie może pełnić tylko jedna osoba
Powołanie zarządcy sukcesyjnego następuje w formie jednostronnej czynności prawnej osoby uprawnionej, nie wymaga więc zawierania żadnej umowy o zarząd sukcesyjny czy też umowy na rzecz osoby trzeciej. Brak wymogu nie jest jednak przeszkodą do sporządzenia takiej umowy, przy swobodzie umów i zachowaniu wymaganych warunków wszystko zależy od przedsiębiorcy i zarządcy sukcesyjnego. Zarządcę można powołać również w treści testamentu.
Warto zaznaczyć, że przedsiębiorca, wraz z wnioskiem o zmianę wpisu w CEIDG, składa oświadczenie, że zarządca sukcesyjny wyraził zgodę na pełnienie tej funkcji. Oświadczenia woli w przedmiocie powołania zarządcy sukcesyjnego oraz zgody na pełnienie tej funkcji nie są załączane do wniosku.
Możliwe jest ustanowienie zarządcy sukcesyjnego i zarządcy sukcesyjnego „rezerwowego”, od obydwu wymaga się wyrażenia zgody na piśmie. Procedura polega na wprowadzeniu danych do systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpis ten jest dokonany z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku o wpis.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia radcy prawnego we Wrocławiu przy ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego Twojego przedsiębiorstwa lub chcesz skorzystać z konsultacji prawnej w tym zakresie we Wrocławiu – zapraszamy do kontaktu.
radca prawny Marcin Bagiński
Szukasz pomocy w sprawie o podział majątku we Wrocławiu? Skontaktuj się z naszą kancelarią.
Mogą Cię zainteresować również poniższe artykuły:
radca prawny Wrocław, radca prawny Kępno