Przed kilkoma miesiącami u drzwi kancelarii stanął klient niosący zlecenie reprezentacji w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Już przy pierwszej wykonanej przez kancelarię czynności ujawnił się, ku zdziwieniu klienta, aktualny stan postępowania - prawomocnie zakończone. Na kanwie stanu faktycznego sprawy opublikowany został artykuł na stronie internetowej kancelarii:
LINK DO ARTYKUŁU ---->>> KLIK
Uczestnik wniósł o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie, jednak Sąd Rejonowy oddalił wniosek, co zaskarżone zostało do wyższej instancji. Zagadnienie zostało rozstrzygnięte przez Sąd Okręgowy z pełną aprobatą dla tez skarżącego.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej? Skontaktuj się z nami!
telefonicznie: +48 607 033 315
lub e-mailem: marcin.baginski@radcabaginski.pl
Jak wskazuje Sąd Okręgowy we Wrocławiu:
"Stanowisko Sądu pierwszej instancji wyrażone w treści uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia opiera się na założeniu, że kierowana do skarżącego korespondencja sądowa zawierająca zawiadomienie o terminie rozprawy, po której zamknięciu (bezpośrednio) ogłoszono postanowienie [...], została uczestnikowi [...] prawidłowo doręczona [...] w trybie art. 138 § 1 k.p.c.
[...]
Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że skierowane do uczestnika [...] zawiadomienie o terminie rozprawy wyznaczonej na dzień [...], bezpośrednio poprzedzającej wydanie postanowienia [...] zostało odebrane przez brata żalącego (dorosłego domownika), będącego jednocześnie uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu notarialnego. Wedle twierdzeń wniosku i zażalenia, korespondencja ta nie została skarżącemu przekazana. Nadto jak wynika z protokołu rozprawy z dnia [...] r., stanowiska obu uczestników nie były tożsame. [...] nie zgłaszał bowiem zastrzeżeń do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu, tymczasem uczestnik [...] wnosił o unieważnienie testamentu."
sygn. akt: SO Wrocław II Cz 755/19
W skutek opisanego postanowienia uczestnikowi przywrócono termin do złożenia wniosku o uzasadnienie, a co jest tego konsekwencją - do podjęcia merytorycznej obrony w postępowaniu. Jednocześnie niekorzystne dla klienta postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku utraciło atrybut prawomocności. Stanowisko Sądu Okręgowego nakazuje również poddać pod rozwagę podniesienie w apelacji zarzutu nieważności postępowania.
radca prawny Marcin Bagiński
Mogą Cię zainteresować również poniższe artykuły:
Podział majątku a kredyt hipoteczny
Umowny podział majątku wspólnego
Mieszkanie komunalne a podział majątku wspólnego małżonków
Brak pracy a wina w rozpadzie małżeństwa